И футболистите почнаха трагично на световното в САЩ през 1994 г., пък играха полуфинал. В този пример от най-новата спортна история на България намират надежда и упование привържениците на националния тим по волейбол след фалстарта на мондиала в Италия.
С две загуби и една победа отборът на Силвано Пранди зае предпоследното, трето място в група Е и в следващия кръг ще играе с Полша и Бразилия.
По волята на съдбата в групата на смъртта се събраха първият, вторият и третият от световното в Япония преди 4 години. По-прецакани от нас са само поляците, защото се оказаха в тази неприятна компания като победители в група F. Кариоките станаха втори в група В, късно в понеделник те отстъпиха 2:3 на Куба.
След кошмарното начало и предстоящите тежки сражения във втората фаза мнозина се питат какво му е хубавото на лошото
И грешат. Схемата на турнира показва, че далеч не всичко е изгубено. Според регламента първият от нашата група отива да играе с първия от група I - Русия, Испания и Египет (най-вероятно Русия), и с втория от група H - Сърбия, Мексико и Куба. Вторият от нашата група N отива да играе с първия от група L - Чехия, САЩ, Камерун, и с втория от група G - Германия, Пуерто Рико, Италия. Простата сметка показва, че е най-добре да сме втори в групата, което може да стане с една победа над Полша. Програмата е добра за нашите, тъй като първият мач е между Бразилия и Полша в четвъртък. При евентуална победа на Бразилия (по-вероятният изход) на 1 октомври националите играят с Полша. Спечелят ли, със сигурност продължават в третата фаза и двубоят с Бразилия в събота няма да има голямо значение. При две загуби става страшно, ще чакаме разпределение на местата от 13-о до 18-о. Ако обаче събитията се развият благоприятно, пътят на България към финалната четворка изглежда отворен
Въпросът е дали след лошото начало отборът на Пранди може да се вдигне на отчаян щурм.
От една страна, Полша е единственият тим от големите, който нашите победиха това лято - 3:1 на турнира "Хуберт Вагнер". От друга, в предварителната група българите загубиха от Чехия, един определено по-слаб отбор от Полша.
С Бразилия равносметката този сезон е 5 мача - 5 поражения.
До петък треньорът Силвано Пранди и стратегът Камило Плачи сигурно ще имат безсънни нощи. Показаното в първите мачове разкри доста слабости. Някои от тях - като посрещането и отсъстващата игра в центъра, бяха очаквани, но други изненадаха неприятно. Какво става с началния удар?
Не е нормално да е хем слаб, хем 4 метра аут 23 грешки от сервис срещу Франция, 18 срещу Чехия! Окей, сигурно залата в Торино не е добра, както твърдят играчите. Сигурно има проблем с ориентацията и чувството е като в ЗD филм, но все пак... Какъв е смисълът да се прави тройна блокада, ако началният удар е толкова слаб? И тъй като стана дума за блокадата, да кажем нещо и за нея. В първите две срещи - добре, дори много добре. Но срещу Чехия най-силният български елемент тотално се изгуби. С цялата симпатия към младия Светослав Гоцев се налага да попитаме какво правеше това момче на игрището, докато опитният Христо Цветанов изобщо не беше в групата за мача? Да, безспорно право и задължение на треньора е да определя състава. Но отговорността за последствията също е негова. Когато действията на Пранди водят до такива резултати, италианецът трябва да може да защити своите идеи.
Факт е, че нищо не е изгубено. Но също така е факт, че като игра и дух от националите се очаква много повече. Петък е Денят Х. Тогава за българите световното или ще започне, или ще завърши. Успех, момчета!
Катерина Манолова, ''7 дни спорт''