"Стандарт" гостува в кабинета на Борислав Михайлов в БФС в началото на една доста натоварена за него седмица. Във вторник той събра властта, МВР, фенове и клубове на кръгла маса за футболното хулиганство. Ден по късно отлетя за Париж за първото заседание на организационния комитет на Евро 2016. Както е известно, шефът на БФС получи лична покана от Мишел Платини да се включи в ръководния орган. Ето обаче какво каза преди това Боби по всички най-важни въпроси.
- Г-н Михайлов, наближава времето за лицензиране. С всяка изминала година изискванията стават все по-строги, а клубовете ни обедняват, доста президенти едва свързват двата края.
- От чисто емоционална и човешка гледна точка това е голям проблем за нас. Ние сме длъжни да спазваме всички правила на УЕФА. Особено за тези отбори, които евентуално ще играят в евротурнирите. Там вече няма никакво мърдане. За България вече сме правили изключение, като позволихме на ЦСКА да играе в първенството с отнет лиценз. За документите на отборите, които кандидатстват само за "А" и "Б" група, срокът е 31 април. Все още не знаем какво е положението, но се очаква доста отбори да имат проблеми тази година. Живот и здраве, очаквам около 20 май да се знае вече кой отговаря на изискванията и на тази база да се вземе решение за формата на групите.
- Това означава ли, че евентуално "А" група може да бъде намалена, а "Б" група да е само една?
- Не е изключено. Може само да гадаем.
- ЦСКА ли е най-големият длъжник в родния футбол?
- Не мога да кажа. Сигурно помните, че направихме прецедент, като Изпълкомът даде срок на ЦСКА да изчисти поне част от задълженията си преди началото на втория дял от първенството. Това помогна за тяхното финансово заздравяване, макар че е трудно да се каже, че заздравяваш, когато плащаш. Беше добре и за другите клубове, към които ЦСКА имаше кредит. Не мога да говоря с документи, но публично се знае, че именно те са клубът с най-големи задължения към различни институции.
- Сигурно има и други клубове с големи задължения, към които да бъде приложена същата мярка?
- Към момента няма. Тогава се беше насъбрало много и решихме да помогнем и на ЦСКА, и на отборите, които чакат пари от тях. Благодарен съм на ръководството на клуба, че успя в труден момент на финансова криза да погаси голяма част от задълженията си.
- Бойко Борисов обеща държавна подкрепа за базите. Правилно ли е според вас обаче да бъдат жертвани съоръжения като "Септември" и малкия "Академик" за сметка на стадионите на столичните клубове?
- Много пъти сме разговаряли с премиера и е хубаво, че той е толкова отворен към спорта. Очаквам всеки момент да получим земя и за нашата база. Коментирали сме за стадионите дали да има един нов национален, или вместо това да се оправят другите четири според изискванията на УЕФА. Знаете за идеята ни да организираме заедно с Румъния европейското първенство през 2020 г., за което са ни нужни подходящи съоръжения. Според мен ходът на Бойко Борисов е много добър. Тези обекти са на държавата и тя има право да реши какво да ги прави. Клубовете финансово не са в състояние да ги оправят. Тези бази, които споменахте, нито са лицеприятни, нито се използват като хората. Те са морално остарели. Опасни са, общинските комисии не дават разрешение да бъдат ползвани. Безсмислено е да съществуват в този си вид. Така че адмирирам решението да се вземат от тях пари, които да отидат за ремонта на останалите стадиони. Винаги ще подкрепяме правителството в такива инициативи и с каквото трябва ще помагаме.
- Значи националният отбор остава в София?
- Да, със сигурност. И пак казвам, националният отбор се гледа от около 15-20 000 души. На големи мачове, какъвто ще е този с Англия, може би ще дойдат 40-45 000. Така че тези 3-4 стадиона, ако бъдат направени за около 30 000 зрители, са абсолютно достатъчно за България. Никога не е имало условие за мачове от квалификациите 80 процента от трибуните да са покрити. Това е само за финал в Шампионската лига. За момента "Васил Левски" отговаря на всички изисквания.
- Къде ще бъде новата база на националния отбор и какво ще представлява?
- В Бояна, в резиденцията, срещу офиса на "Титан". Бивши паркоместа са, има отделен вход. Ще бъде оградено с мрежа и по никакъв начин няма да пречи на каквито и да е мероприятия в резиденцията. Ще строим на три етапа, защото и парите ще идват поетапно. Първо предстои да бъдат изградени две тревни игрища, едно изкуствено. С осветление, собствено поливане и т.н. Нека хората не се плашат, там няма да има стадион, но на единия терен ще има подвижна трибуна с между 300 и 500 места, за да може да играят юношеските национали. Вторият етап е възстановителна база и накрая, ако ни позволи времето и парите, искаме да преместим и администрацията там. Тук на "Иван Асен" е малко мястото и плащаме 250 000 лв. наем годишно на Министерството на спорта офисите под "В" сектор на националния стадион.
- Наскоро собственикът на "Пирин" Емил Наков обясни, че така нареченият бунт на малките не е срещу вас, а срещу комисиите, които взимат погрешни решения?
- Някой път се случва така. Не искам да се оправдавам. Комисиите ние ги избираме един път годишно. Някой път не се променят, но винаги вземаме мнение от Професионалната лига и Синдиката на футболистите. Това са общественици, те не получават пари. Голяма маса хора. България е едно село, всеки познава всеки. Няма как да ги контролираме, те затова са обществени и независими. Никога не съм се обаждал на хора от която и да било комисия. Не са го правили и членовете на Изпълкома. Но като вземат някое грешно решение, всички казват виновен е футболният съюз! Кой е там? Боби Михайлов! Живот и здраве, през лятото пак ще правим промени в комисиите. Пет години съм президент. За това време най-коментираната комисия - Съдийската, съм я сменял 6 пъти. 6 по 7 прави 42 души. А там има определени условия - трябва да си професионалист, да си бил съдия. Ако сега ги изгоним, няма откъде да намерим нови 7, които да отговарят на изискванията. Това също е голям проблем. Има правила, има книжки, всяка година ги издаваме, преиздаваме, харчим пари за отпечатване. Там си пише да се спазват правилата.
- Толериран ли е "Литекс" от БФС и съдиите?
- Ако говорим за ръководство, за президент, абсолютно не. Освен Гриша Ганчев в Изпълкома има и други собственици на клубове. Като станах президент, първите две години "Левски" стана шампион. Тогава говореха, че им помагам, защото съм левскар. После ЦСКА ги пуснахме без лиценз в първенството и веднага разкриха някаква топла връзка с ръководството им, защото Емо Костадинов ми е кум. Гриша Ганчев е от две години в Изпълкома, сега отборът му е първи, съответно помагаме на него! Това не е сериозно. Гледаме еднакво на всички отбори, на всичките наши членове, те са 728.
- Значи членовете на Изпълкома не си поръчват съдии?
- 100 процента. Винаги ще има коментари по темата. Но аз съм казал, пет години съм президент, номерът на телефона ми е един и същ, нито веднъж съдия не ми се обади да каже, че му е оказван натиск. Нито пък член на съдийската комисия. Значи или няма проблем, или по някакъв начин си контактуват извън нас.
- Кметът на Каварна Цонко Цонев е категоричен, че няма да плаща глобата, която му наложи БФС за неиграния мач с "Левски". Какво ще предприемете?
- Да не го коментираме повече, той стана достатъчно известен покрай това нещо. Можеш да бъдеш недоволен, но нямаш право да определяш правилата. Да казваш как трябва да бъде сменен някакъв съдия на трети мач.
- Не съжалявате ли, че влязохте в тона, който не беше никак възпитан?
- Изпуснах се. Извинявам се за това. По принцип не съм такъв човек, но заминавах за избори в УЕФА, много важни и за мен, и за България. Цяла седмица бях под натиск. Съжалявам.
- Когато се върнахте след изборите, казахте, че много хора са искали да се провалите. Какво ви кара да мислите така?
- Обичам България и затова съм останал да живея тук и да помагам с каквото мога. Играл съм в четири различни държави, можех да остана да живея в чужбина. Ние обаче сме особен народ. Като тръгне някой нагоре, всички го дърпат обратно. Има много вицове за това, нека не ги разказваме..
- Какво ви предстои в УЕФА?
- На 16-17 юни ни е първият Изпълком в Нион. Там Мишел Платини ще разпредели задачите. Практиката е всеки член да ръководи една комисия и да е заместник на друга.
- Доколко реално е да получим домакинството на Евро 2020?
- Ще бъде много трудно. Спомням си, че Турция, която е абсолютно готова, загуби Евро 2016 само с 1 глас от Франция. Това ме кара да мисля, че комшиите ще се кандидатират отново. Румъния обаче отваря нов стадион, ако и ние постигнем това, което говори премиерът Бойко Борисов, шансовете не са никак малки. Предстоят срещи. Може би догодина, не съм сигурен, ще трябва да се кандидатства.
- Докъде стигна разследването с "черното тото" и съдиите, които свириха в Южна Америка, без да имат позволение и право за това?
- Каквото зависи от футболния съюз, е свършено. Те вече не са съдии. Оттам нататък нямам никаква представа какво се случва, не са ни казвали кой разследва случая, докъде е стигнал. За 8-те мача, които прокуратурата разследва, също не съм получавал информация. Неофициално обаче - няма извършено престъпление, липсват доказателства.
- Доволен ли сте от футбола, който се играе в България?
- В момента да. Първенството е равностойно, получават се здрави мачове. На доста места се подобри и базата. В "А" група повечето стадиони в момента са нормални. Като се има предвид в коя страна живеем и не забравяме за финансовата криза, футболът ни не е толкова лош
- Не смятате ли, че 21,00 ч е късно време за мач?
- За мен е късно. Но който плаща, той поръчва музиката. Те искат тогава, очевидно търсят рекламно време и т.н. Не ми е ясно, явно политика на медията. Ние сме длъжни да спазваме договора. Той свършва с края на сезона, дано първо намерим кой да плаща в бъдеще, защото това е едно от основните пера в бюджета на клубовете. Проблемът е сериозен, пари няма, няма кой и рекламата да плаща. Ще бъде тежко, но ще направим работна група заедно с представители на клубовете и Лигата, за да търсим най-добрия вариант. Първенството е събитие от национално значение и трябва да бъде излъчвано по ефирна телевизия.
- С какво се променихте в личен план, откакто сте президент на БФС?
- Повече съм ангажиран, със сигурност и много по-нервен. Като всеки човек правя грешки, но съм обвиняван ежедневно за неща, които дори не знам как са се случили и кой ги е извършил. Смятам, че съм доста по-мъдър и по-добър президент отколкото преди пет години.
- Идвало ли ви е да махнете с ръка и кажете: "Майната му..."?
- Много пъти. Но аз съм спортист, от спортно семейство, вратар, а това е един от най-трудните постове във футбола. Направихме много като футболисти, сега сме се хванали на това хоро и ще го играем. Докрай.
- Остава ли ви време за хобита, за семейството?
- За семейството най-вече. По-малко ходя на лов. И дотам. Второ хоби нямам.
- Спортувате ли?
- Не. Имам проблем с коляното.
- Гледате ли мачовете на сина ви Ники?
- Не, все още не мога да го преодолея това нещо. Сигурно защото съм бил на същия пост. Много е тежко, но пък е много хубаво синът ти да играе на това ниво. Гледам Ники само в националния отбор, защото тогава съм задължен. Срещите на клубния му тим за момента - не, но, живот и здраве, от догодина ще започна.
- Малката ви дъщеря Елинор е в националния отбор до 12 г. по тенис. Кой я насочи към този спорт?
- Харесва й. Току-що я заведох на лагера на националния отбор. Заслужила си го е. Канят първите 8 във всяка възраст, а тя е 7-а. Преди това беше гимнастичка, нормално, като майка си. Един ден обаче се прибра вкъщи и вика: "Татко, това въобще не ми харесва, завършвам 17-а, 19-а, не разбирам какво се случва. Ще играя тенис на корт". Сама си го избра. Помагаме й каквото зависи от нас. Нямаме някакви болни амбиции. И не искам да е за сметка на ученето. Ходи в държавно училище, тежко й е, доста е заангажирана. За момента обаче се справя.
"Стандарт"