Няколко часа преди финала за Купата на България между Лудогорец и Локомотив Пловдив ние продължава нашата рубрика "10-те най в българския футбол" с 10-те най-добри финала за Купата на България. Както знаете ние не правим класации и решихме да подреждаме събитията, мачовете, отборите и играчите по азбучен ред. Днес ще направим изключение и ще подредим финалите по хронологичен път, като започнем от най-късно играния финал.
1976 Левски - ЦСКА 4:3 след продължение София стадион "Васил Левски" София 65 000 зрители
Турнирът все още се казва Купа на Съветската армия, а този финал остава в историята като най-посетения цели 65 000 зрители се стичат на стадион "Васил Левски", за да гледат зрелище. Йордан Йорданов - Пиката открива в 18 минута за Левски, а само три минути по-късно Павел Панов удвоява - 2:0. Божил Колев връща ЦСКА в мача в 36-та минута, Георги Денев изравнява още преди края на първата част в 40-та. След второ полувреме, в което двата тима не успяват да си вкарат гол и невероятно драматично продължение. Георги Цветков извежда отново Левски напред в 93-та минута, но в следващата атака Горанов изравнява за 3:3. В 100-та минута Георги Цветков вкарва втория си гол в мача и носи титлата на Левски в тази невероятна драма.
1978 Марек - ЦСКА 1:0 стадион "Васил Левски" София 40 000 зрители
Отборът на Марек прави феноменални мачове в Европа същия сезон, след като в турнира за Купата на УЕФА елиминира силния унгарски тим Ференчварош, а в следващия кръг Байерн Мюнхен си тръгва победен от Дупница - 2:0, но на реванша баварците успяват да победят с нужните им три гола - 0:3 и дупничани отпадат. Марек прави чудесен сезон и се класира на финала за Купата на България, двубоят се играе в столицата на националния стадион, а зрителите са 40 000. Любен Севдин в 30-та минута носи Купата на Марек, която се оказва единствена в историята на клуба.
1981 Ботев - Пирин Благоевград 1:0 стадион "Васил Левски" София 20 000 зрители
Купата все още името Купа на Съветската армия, а финалът е между два много силни отбора през този период Ботев и Пирин. "Канарчетата" печелят с гол на Митко Аргиров в 43-та минута, а това попадение му помага да стане голмайстор на турнира. 20 000 зрители гледат двубоя на националния стадион. Това е втора Купа за "канарчетата". Същата година Ботев побеждава Барселона с 1:0 с гол на Георги Славков.
1984 Левски - Ботев 1:0 стадион "Дружба" Кърджали 30 000 зрители
Едва за 4-ти път финалът се играе извън столицата, но невероятните 30 000 присъстват в Кърджали на финала, стадионът е препълнен, а атмосферата невероятна. Двата отбора обаче така и не успяват да си вкарат гол от игра. В 55-та минута Ботев получава правото да изпълни дузпа, но ударът на Атанас Пашев е спасен от Борислав Михайлов. В 80-та минута и Левски получава дузпа и Емил Спасов не греши 1:0 за "сините" и пореден трофеи в тяхната витрина.
1985 ЦСКА - Левски 2:1 стадион "Васил Левски" София 30 000 зрители
Безспорно най-скандалния финал за Купата на страната, а последствията след него можеха да са фатални за голяма част от "златното поколение" и България можеше и да не завърши през 1994 на 4-то място в света. Двубоят започна много нервно в 26-та минута Георги Славков си повежда топката с ръка и бележи гол, а съдиите на срещата не отсъждат нищо. В 54-та минута съдията Аспарух Ясенов отсъжда доста спорен фаул за ЦСКА за нарушение срещу Пламен Марков. Войнов не оставя никакви шансове на Борислав Михайлов и ЦСКА повежда с 2:0. Напрежението се увеличава още повече, когато "армейците" получават дузпа, която е дълго оспорвана от играчите на Левски, но Георги Славков я изпуска, след като Михайлов отразява удара му. Всичко започва след като Костадин Янчев влиза много остро в краката на Емил Спасов, изнервен Спасов хваща за гушата Янчев, започва меле между футболистите и треньорите на двата отбора, след като всичко е овладяно съдията Ясенов гони Спасов и Янчев с директни червени картони. В 82-та минута Ясенов отсъжда доста спорта дузпа за Левски за нарушение на Стоичков срещу Сираков. Наско Сираков вкарва и намалява резултата, но за повече Левски няма сили. След края на мача се носят много слухове за бой в тунела, но по-скоро това не е вярно. На следващия ден този резултат е анулиран, а купата е отнета от ЦСКА. Партията остро критикува това, което се е случило на финала. Взето е решението Левски и ЦСКА да се разформироват, да бъдат отстранени старши треньорите и да им бъдат взети треньорските прав. Решението е Купата да не се дава на никой тим, а двата тима да бъдат извадени от първенството за сезон 1984/1985. Завинаги от футбола са изхвърлени от Левски председателят на футболния клуб Кръстьо Чакъров, старши-треньорът Васил Методиев и четирима футболисти - Боби Михайлов, Пламен Николов, Емил Велев и Емил Спасов. За една година са наказани Наско Сираков и Мирослав Байчев. От ЦСКА председателят на футболния клуб Боби Станков и старши-треньорът Манол Манолов са уволнени и са наказали трима футболисти Христо Стоичков завинаги, Васил Тинчев за 1 година и Костадин Янчев за 3 месеца. Все пак наказанията по-късно са отменени, а играчите, който са наказани завинаги да не играят футбол изтърпяват наказание от 1 година.
1988 ЦСКА - Левски 4:1 стадион "Васил Левски" София 50 000 зрители
Този финал слага край на доминацията на Левски и ЦСКА в турнира от 1985 до 1988 двата отбора са 4 поредни сезона финал. И ЦСКА успява да триумфира за трети път от тези 4 поредни срещи. 50 000 гледат двубоя на националния стадион, а Христо Стоичков откри още в 7-та минута, Ники Илиев обаче е изравнява само 6 минути, след като Камата е извел напред символичните гости. Любо Пенев извежда отново ЦСКА напред в 41-та минута. След много интересно второ полувреме, но Левска така и не вкарва гол. В 85-та минута Петър Витанов решава окончателно мача, а в 89-та вкарва и 4-ти гол и оформя крайното 4:1 за ЦСКА.
1996 Славия - Левски 1:0 служебно 4:0 стадион "Васил Левски" София 22 000 зрители
Групировката "СИК" взима Славия и прави "белите" шампиони със звезди като Наско Сираков и Здравко Здравков. Същият сезон Славия има възможност да направи дубъл, след като се класира на финала за Купата на България. Атанас Киров открива резултата в 35-та минута пред 22 000 зрители на националния стадион, но всичко по-интересно се случва през второто полувреме. В 76-та минута тогавашният президент на Левски Томас Лафчис изважда тима си от терена, заради скандалното съдийство на рефера Митрев. БФС присъжда служебна победа с 4:0 на Славия и "белите" достигат до единствения дубъл в историята си. Това е и единственият финал за Купата на България, който не завършва.
1998 Левски - ЦСКА 5:0 стадион "Васил Левски" София 50 000 зрители
Точно 10 години са изминали от убедителната победа на ЦСКА с 4:1 на финала срещу Левски през 1988, а двата тима 8 години не успяват да играят един срещу друг на финала. През 1997 ЦСКА отново побеждава Левски с 3:1 и "сините" са двойно амбицирани да спечелят тази среща. Зрителите са отново невероятните 50 000 както и преди 10 години, а това остава последният толкова много посетен финал за Купата на България. Левски обаче открива рано още в 4-та минута чрез Николай Тодоров - Кайзера, Александър Александров прави 2:0 в 33-та минута, а Дончо Донев довършва ЦСКА в началото на второто полувреме за 3:0. Това обаче не е всичко Георги Иванов - Гонзо в дебютния си сезон наказва "армейците" в 72-та минута, а в 89-та бившият футболист на Левски Георги Йорданов си вкарва автогол за крайното - 5:0.
2000 Левски - Нефтохимик 2:0 стадион "Христо Ботев" Пловдив 18 000 зрители
Изненадващо финалът през 2000г. е на стадион "Христо Ботев" в Пловдив, а не в столицата, но цели 18 000 зрители са изпълнени стадиона. Двубоят върви към продължения, когато в 87-та минута Александър Александров извежда чудесно Георги Иванов, който поема топката и с хубав удар прехвърля вратаря на Нефтохимик Йордан Господинов - 1:0. В първата минута от добавеното време Левски нанася своя втори удар, Георги Иванов намира чудесно включилия се напред защитник Бисер Иванов, който не греши и оформя крайното 2:0 за Левски.
2010 Берое - Черноморец Поморие стадион "Градски" Ловеч 5 000 зрители
Определено най-изненадващия финал за Купата на България във всичките години на турнира и за първи път в него взе участие тим от "Б" група - Черноморец Поморие. На 1/2 финалите бяха останали 3 отбора от "Б" група и единствено Берое беше представител на елита. След четири загубени финала за Купата на България, Берое получава пети шанс да спечели втори трофей във витрината си, след шампионската титла през 1986. На 5 май 2010г. близо 5000 старозагорци потеглят към Ловеч с надеждата, че техния любим отбор ще участва е Европа след 24-годишна пауза. Срещу "зелените" се изправя представителят на Източната "Б" група - Черноморец (Поморие). Отборът воден от Петър Хубчев е съставен от млади момчета, които са жадни за успехи и се надяват да завършат подобаващо чудесното си представяне в турнира. "Акулите" се държаха прилично на по-именития си съперник през целия мач, но бяха наказани в 90-ата минута. След изсипана топка в полето на Черноморец, Георги Андонов продължи с глава към Дончо Атанасов, който с прецизен удар реализира за 1:0 в полза на "зелените" и хвърли феновете на стадиона в екстаз. Младите поморийци са шокирани от случилото се на терена и в малкото оставащи минути не успяват да стигнат до изравнителен гол. Така Берое триумфира с Купата на България за първи път в своята история.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: