You are here:   Home БГ Футбол Отвори очи за реалността Стадион "Георги Аспарухов" - домът на левскарите (снимки)

Стадион "Георги Аспарухов" - домът на левскарите (снимки)

Понеделник, 14 Март 2011 19:09

Рубриката ни „Отвори очи за реалността” продължава. В нея ви представяме един от софийските стадиони, като към статията прилагаме и снимки от съоръжениято. Надяваме се да добиете представа за моментното състояние на стадионите, на които тренират нашите деца и да се замислите накъде върви българският спорт.

 

 

До момента успяхме да ви представим моментното състояние на всички софийски стадиони без един – стадион „Георги Аспарухов”. Именно за храмът на Левски ще стане дума в следващите редове. Намиращ се в квартал Сухата река, известният още като „Герена” стадион е дом на Левски от далечната 1963 година. Строежът му започва през 1960 година с държавни пари, а проектът е дело на архитект Лазар Парашкеванов. Официално съоръжението е открито на 10 март 1963 година с шампионатната среща между отборите на Левски и Спартак (Плевен). Стадионът е с капацитет 29 200 седящи места, като козирка има единствено на западната трибуна.

В периода 1992-1998 година „Георги Аспарухов” е затворен за реконструкция, която обаче се проточва във времето, заради тежкото икономическо положение на страната. Все пак през 1998 година Левски се завръща на стадиона си, който вече се гордее с чисто нови пластмасови седалки.

Последният голям ремонт на съоръжението бе през 2006, когато бе монтирано новото модерно електрическо табло, а тревната настилка бе подменена.

Състоянието на стадиона към днешна дата е прилично за България, но много далеч от европейските критерии. Както вече стана дума покрита е само западната трибуна, като останалите близо 25 000 места са под открито небе. Освен това стълбищата на самите трибуни не са в много добро състояние, а при посещението на екипа на SportaBG на стадиона входовете откъм сектор „Г” бяха в окаяно състояние. Освен това „Георги Аспарухов” не се различава от всички останали български стадиони по един основен минус – строежът на стадиона е върху наноси. Това означава че е невъзможно да бъде направен основен ремонт на стадиона, а освен това самия метод на строене на спортни съоръжения върху наноси е ненадежден и морално остарял.

В заключение можем да кажем, че усилията положени от Левски да приведат стадиона си в един добър вид са похвални и те наистина са успели да го постигнат що се касае до българските стандарти. Но „Герена”, както и всички останали софийски стадиони са много далеч дори от средно добрите европейски стадиони. Не е ли време да го осъзнаем и да се замислим?

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СТАДИОН ''ГЕОРГИ АСПАРУХОВ'' ТУК>>

Още от новата рубрика на SportaBg.com - ''Отвори очи за реалността'':