Днешната дата 10-ти номеври е паметна. На този ден преди 21 години България се освободи от оковите на тоталитарното управление и започна така наречения преход към демокрацията, на който все още не му се вижда краят.
Много хора с право го определят като бандитски преход. Защото безродни политици ограбиха държавата, смачкаха производството и направиха мутрите водещи фигури в България. Макар сега мутренските истории да не са толкова явни и показни пред обществото както през "ранната демокрация", ние все още не сме се избавили от този цирей и в момента ситуацията в страната е такава, че няма нито демокрация, нито тоталитаризъм, а някаква смесица от най-лошите неща в двете форми на управление.
Това неминуемо се отрази на българския спорт, и най-вече на футбола, тъй като това е най-популярния и най-обичания спорт сред българския народ. Преди 1989 българските клубове бяха ведомствени и управлението и финансирането им беше грижа на съответното поделение към което се числяха. След това всички родни тимове бяха регистрирани като търговски дружества и както много предприятия бяха нагло присвоени от така наречените "сериозни бизнесмени", които обичат да се кипрят пред камерите, с богатствата които заграбиха от народа.
Повечето от тези хора нямат елементарна футболна култура и изглеждат смешни, когато ни уверяват, че били на огромна загуба, но проявявали благородство и едва ли не, от залъка си заделяли за да дават за футбола. Как да повярваме че хора, които както се казва не си знаят парите и се фръцкат с маркови дрешки, часовници и други джунджурийки за незнам си колко хиляди, при условие, че в България има хора които живеят с под 200 лева на месец, могат да направят каквото и да е от чисти помисли.
В момента 80% от елитните клубове имат подобни собственици - ултрабогаташи които са се разгащили и приемат клуба за своя играчка. Не обръщат внимание на школите, базите, стадионите, забъркват отбора в мръсни афери и т.н. и когато някой им потърси отговорност, те арогантно изръсват нещо от рода на "Феновете нямат право на претенци, след като не са дали пари за клуба". Подобни изказвания са тотално абсурдни, тъй като всеки знае, че футбола е за феновете и без феновете нямат да го има, както и че задачата на благодетеля на даден клуб не е само дава някакви си пари, а да носи отговорност и тя е още по-голяма особено след като не е избрал правилния модел да назначи специалисти, които да ръководят клуба. Тук е масова практика хора които нищо не разбират от футбол, да определят политиката на даден отбор. Защото те се сърдят, от къде накъде те ще дават парите, а друг ще взема решенията...
Виждаме до какво води подобно безхаберие. Футболът ни върви стремглаво надолу - същите тези стадиони, които едно време се пукаха по шефовете във всеки мач, сега стоят зловещо празни. Един от най-успешните български клубове Славия, от сезон на сезон има все по-нищожна фенска маса. Отбори от големи градове, като Ботев Пловдив, Спартак Варна, Дунав Русе, Спартак Плевен, Янтра Габрово, Бдин Видин, Локомотив Горна Оряховица и много други са на ръба на колапса, докато в елита се срещат странни формирования, като Калиакра, Своге, Видима-Раковски, Локо Мездра и други подобни. Някой може би ще ме упрекне в някаква дискриминация, но моето мнение е, че отборите с много привърженици трябва да бъдат стимулирани, защото няма по-тъжна гледка от празен стадион.
Трябва да се отбележи, обаче че нито едно правителство не си мръдна пръста да поправи тези порочни практики. Не ще и дума, че звена като здравеопазване и образование са приоритетни и няма как да се отделят много пари за спорта в тези трудни времена, но основния проблем е в цялостно грешната система на българския футбол и рахатлъка на мутрите в най-популярния спорт трябва да се развали.
Снимка: actualno.com