През лятото на 2009, няколко дни след като Реал на два пъти са счупили трансферния рекорд с Кристиано Роналдо и Кака, президентът на клуба Флорентино Перес намекна за причината на обзелата го трансферна лудост: „Време е да се помисли за Европейска суперлига, в която гарантирано винаги най-добрите играят срещу най-добрите, нещо, което не се случва в Шампионска лига.”
Идеята за Суперлига витае в средите в продължение на около половин век. Огромните приходи, които генерира Шампионска лига, нажежават страстите извън първенствата в Европа, но за истински гиганти като Реал Мадрид и Барселона по-скоро води към въпроси, а именно какво повече може да се очаква ? Европейската клубна асоциация, която представлява 197 от водещите отбори в Европа, е подписала споразумение с ФИФА и УЕФА до 2014 г. Нейният председател, Карл-Хайнц Румениге, който е и действащ президент на Байерн Мюнхен, мрачно спомена, че след изтичане на този период ще правят каквото си искат. „След тази дата няма да сме принудени да се съобразяваме със статута на ФИФА или с правилата на УЕФА, както и задължително да участваме в техните турнири”, каза той. Това определено е твърдолинеен подход в рамките на Асоциацията, който движи плановете за увеличаване на търговския потенциал на футбола, откриването на Суперлига паралелно с вътрешните първенства идеално пасва на това. За добро или лошо ЕКА все още е демократична организация и възгледите на клубове като ФК Баку и Бангор Сити са толкова важни, колкото тези на Барселона и Байерн Мюнхен, а това едва ли ще е в полза на едно бъдещо поляризиране на футбола.
Докато това не се промени, управата на клубната асоциация би могла да се съсредоточи в това как да помогне на Ла Лига отново да стане силно първенство. Това би имало положителен ефект и за тях самите.
©FourFourTwo