You are here:   Home Други Анализи и коментари 5 аргумента, за да изберете Английската Висша лига пред всяко друго първенство

5 аргумента, за да изберете Английската Висша лига пред всяко друго първенство

Петък, 20 Януари 2012 23:09 SPORTABG

Висшата лига е едно от най-добрите първенства в света. Много казват, че тя е най-добрата! Както при всеки турнир, някои сезони са по-добри от други, някои години има отбори, които изпадат от квалификациите, а други нямат шанс за оцеляване.

Целта на тази статия не е да спорим дали Висшата лига е по-добра от Примера Дивисион, има стотици статии в Интернет, които представят тези в подкрепа на двата турнира и все още няма ясен победител. Затова, моля ви не приемайте тази статия като опит да покаже, че Висшата лига е по-добра от Примера Дивисион.

Всъщност може да се поспори, че Висшата лига е в период на спад. Двата тима на Манчестър бяха елиминирани от Шампионската лига- показвайки липса на конкурентоспособност с останалите европейски клубове, и някои ще изтъкнат, че Челси и Арсенал се потрудиха доста за класиране напред.

Освен това, играчи като Карлос Тевес и Уейн Рууни си създадоха доста проблеми извън терена - имаше расистки скандали и спорове за справянето с тях. За щастие, все още има много причини, заради които да гледате Висшата лига и цитирайки Марк Туейн, всякакви изявления за замирането на Висшата лига са преувеличени!

Конкурентоспособността

 

Във Висшата лига не е имало такава конкуренция от доста години насам. Има четири претендента за спечелването на титлата (Манчестър Сити, Юнайтед, Челси и Тотнъм), също и Арсенал - конкурентоспособен отбор, който може да завърши в топ четири, и Ливърпул, които никога не трябва да бъдат отписвани.

Разликата между четирите предполагаеми финалисти и останалите отбори се е смалила много. За пример- старта на сезона за Нюкасъл, победите на Блекбърн и конкуренцията между останалите отбори.

Заслугите за малката разлика могат да бъдат приписани на Манчестър Юнайтед, Челси и Арсенал, и до някаква степен това е вярно. Също така, може да бъде приписано и на успехите на по-малките отбори. Те могат да извлекат най-доброто от играчите, често смесвайки младите таланти с по-възрастните, опитни играчи и така се опълчват срещу скъпите играчи на големите клубове.

Тази конкурентоспособност минава точно през лигата. Никой от отборите не виждат в бъдеще провал и всеки има възможност да пристъпи крачка напред. Куинс Парк Рейнджърс са на 18-то място, но победиха Челси. Блекбърн победиха Манчестър Юнайтед и Арсенал. Какъв по-добър пример за това, че никой отбор не трябва да бъде подценяван?

Всичко това допринася Висшата лига да е по-интересна от всички сезони досега. Всеки мач може да има важни последствия и за двата отбора в класирането, и резултатите са далеч от гарантирани.

Континентално влияние

Наскоро, във Висшата лига се е увеличило количеството на отборите, които играят атрактивен футбол с много пасове. Арсенал са се концентрирали върху този стил на игра от доста години насам. При този стил няма голямо възнаграждение, но все повече отбори по-често започват да практикуват този стил на игра на континента и имат успехи.

Суонзи вчечатлиха останалите отбори с плавните си пасове, но това не им позволи да изменят на традиционният си стил на игра във Висшата лига- твърдата защита. Същото важи и за Манчестър Сити.

Дори Уигън, който са на дъното на класирането играят атрактивно.

В същото време има отбори като Стоук Сити, които често са криткувани за грубият си стил на игра. Критиката не е напълно оправдана и не изтъква по-добрата част от тяхната игра. Въпреки всичкo, техният стил на игра е полезен за Висшата лига.

При този стил се набляга на колективната игра и се получават доста интересни мачове.

Усилващото се влияние на континенталният футбол се смесва с традиционният Английски футбол и създава един хибриден стил, който прави мачовете по-интересни за гледане и по-трудни за прогнозиране.

Забавлението

Засега през 2012, Тиери Анри се завърна в Арсенал, а Поул Скоулс в Манчестър Юнайтед. Може да не са в най-добрата си форма, но в света на виското напрежение, зависещо от много пари, завръшането на старите фаворити на феновете представя по-хубавата, по-малко цинична страна на професионалният футбол.

Феновете на Манчестър Юнайтед и Арсенал с нетърпение очакват да видят старите си нови играчи в действие. Освен това, държи в напрежение феновете, мислещи си какво може да се случи по време на трансферите. Никой не предположи завръщането на Поул Скоулс, и това кара феновете да се чудят, кой ше бъде следващият?

Всъщност тези събития са рядкост. Въпреки това, те не отнемат от забавлението, което Висшата лига предлага в момента в големи дози.

По-добри съперничества

Manchester United vs. Manchester City

Manchester United vs. Liverpool

Manchester United vs. Arsenal

Liverpool vs. Everton

Chelsea vs. Manchester United

Chelsea vs. Fulham

Chelsea vs. Arsenal

Fulham vs. QPR

Arsenal vs. Tottenham Hotspur

Sunderland vs. Newcastle

West Brom vs. Wolves

За всички от тези мачове, вие бихте имали смелост да заложите пари. Възходът на Манчестър Сити и Тотнъм дава нови сили на враждата им с Манчестър Юнайтед и Арсенал, докато съперничеството между Ливърпул и Евертън се ожесточи, но това не отне нито капка от страстта в мачовете срещу Манчестър Юнайтед, в които те бяха също толкова амбицирани.

Съндърланд, вдъхновени от Мартин О'Нийл отвърнаха на отличната форма на Нюкасъл и мачовете им през март ще бъдат много интересни.

Не всички съперничества са от минали години. Някои са възникнали просто защото двата отбора са имали успехи, но това не ги предпазва от правото да бъдат оправдани противници. Историята трябва да започне отнякъде, с всеки мач се зараждат нови и задълбочават стари вражди.

Важното е, че има много дербита във Висшата лига и почти всички от тях са конкурентни и непредсказуеми.

Борбата със расизма

Този сезон имаше три по-важни противоречия причинени от расизъма. Два от инцидентите включват големите звезди на Челси и Ливърпул- Джон Тери и Луис Суарез.

И Ливърпул и Челси бяха критикувани за тяхната непоколебима подкрепа за играчите им. На пръв поглед, Висшата лига е крачка назад в борбата с расизма. Инцидентите този сезон опровергаха твърденията, че расизма в Британския футбол са минало. Въпреки това, скандалът, който избухна заради тези три инцидента, истината за които може и да не разберете се счита за добро нещо. Това е белег, за това колко далеч може да стигне Британският футбол и също така, колко усилия полагат хората за борба с расизма.

Има много първенства по света, където расизмът е често срещано явление. Играчите са смятани за жестоки и нямащи място в модерната игра. За щастие, Висшата лига приютява отбори от всички раси, страни, религии и им дава възможност да подобряват и себе си, и първенството.

Висшата лига не е единственото първенство, претърпяло промени в отношението, но постиженията им в борбата със расизма не са паралелни с тези в Европа. Качеството на футбол във Висшата лига зависи много от играчите от всички раси и вероизповедания. За съжаление, все още има хора с предрасъдаци по стадионите, те влияят много и на играчите и на първенството.