Хиляди години поред и много, много преди времето на интернет, морето свързвало Варна със света.
Като онези безсмъртни приказки , които започват с ''имало едно време'',може би е най-точното начало за да се поразрови и припомни за една позабравена ,но богата история на футбола в града в който морето среща брега-Варна.
Някак си градът бил орисан да обикне тази игра , градът си запазил непреходно и запазено място в спортната история на България.
В един неделен ден на далечната 1894г, във Варна пристига един чужденец.Висок, снажен.На него му се паднал един исторически жребий, да стане човекът , който ще пусне футболния дух по българските земи.
На другия ден , понеделник 14 май 1894г ще остане в историята в който Стефан Стамболов подава оставка за 15 път, а в двора на едно варненско училище, чужденецът пристигнал ден по-рано показва на своите ученици що е то ''ритни-топ''.От онзи учебен час, великата игра наречена футбол , била родена в България.От онзи миг вече имало първите последователи на това ,което показва швейцарецът Жорж де Режибюс...
Варненци обикнали играта, още през 1896г няколко ученици си организирали импровизирани мачове в Морската градина.Постепенно се появявали махленски футболни отбори.
През 1908г в известната във Варна Гръцка махала се формирал най-старият клуб у нас-''Атлас''.Негови основатели били момчета които се определят като''гърци''.Те провеждат истински тренировъчен процес,играят мачове с англиийските моряци, които акостират във Варна.Тяхната футболна дейност не остава незабелязана, и някои българчета изявяват желание да тренират с тях.Уви, на чиста етническа основа те не са допуснати до тях.
Година по-късно през пролетта на 1909г, натирените от гърците момчета, сформират свой клуб наричат го ''Спорт''.Изработват си печат с надпис''Дружество Спорт Варна''.Главно действащо лице е Стефан Тончев,личност за съжаление малко известна, но човек , който е бил известен като ''разпространител на футбола в България''.Той е един истински футболен апостол.Неговият труд ''Футболът правилници наставления'' е нещо неправено дотогава у нас.Стефан Тончев е и де факто първият треньор у нас.Друго име оставило историческа следа в историята на играта е това на Никола Ницов, той от своя страна пръв превежда футболният правилник.
През 1910г бил уговорен мач ''Спортист'', който вече се казвал така и ''Атлас'' .Българите срещу гърците. Това бил първият мач в историята, първото дерби.''Спортист'' победил с 1-0.Малко по-късно ''Атлас'' се разпада и ''Спортист'' взел тяхното игрище, той започнал да играе с английските моряци.
На 3 март1913г в онова училище в което се родил българския футбол се основал СК''Тича''.
На 24 май 1914 в Морската градина ''Спортист'' и ''Тича'' се слели, но запазили името на ''Тича''.
Това някак си е несправедливо от историческа гледна точка, защото ''Спортист'' и неговите 5 години някак си се изпарили.Години по-късно в спомените си Кръстьо Петров разказва пред известния варненски журналист Стефан Янев че''футболистите на ''Спортист'' негодували от това, че била взета за начало на клуба , годината в която е основана ''Тича''.
В края на 1915г за първи път български клуб се изправил срещу чуждестранен съперник.''Река Тича'' и 4-ти Померански полк завършили 4-4.
Година по-късно през 1916г. на спортния небосклон се появили ''Владислав'' , легендарен клуб , първият шампион на България и ''Витяз'', който по-късно ''Български сокол''
Морският град станал водещ в футболно отношение.През 1919 дошли и първите сблъсъци със софийските клубове.''Тича'' победил ''Левски'' с 4-1 а ''Славия'' с 3-0.Липсата на национално първенство , попречило на варненските футболисти да станат и официални шампиони.
През същата година се основал ''Червен тим'', който по-късно станал Ск''Диана''.От този клуб произлязал първият резервен национален вратар-Никола Маринов, участник на Олимпийските игрив Париж през 1924г.
В началото на 20-те години футболът в крайморския град бил в голям подем.Съществували около 50 футболни отбора.
Организационно ''Тича'' бил над всички.Този клуб инициира създаването на Северно-Българската Спортна Лига. Това се случило през 1921г.Всъщност създаването на тази организация, довежда и до образуването на Българската Национална Спортна Федерация.Тоест ''Тича'' е в основата на учреждяването на българският спортен орган.
Тепърва обаче за варненския футбол предстояли най-великите мигове...