"В Англия ценят таланта, независимо откъде идваш и какъв си. Но аз ще си остана един ром, тръгнал от "Факултета", казва боксьорът Борис Георгиев.
След като печели бронзов олимпийски медал от Атина 2004, а преди това и европейска титла, бившият национал потегля за Островната страна, за да търси изява и на професионалния ринг. Попада в един от най-добрите клубове - ТКО (съкращение на нокаут - б. р.) в Лондон, където са звезди като Амир Хан, Тайсън Фюри, Дейвид Хей...
"Когато влязох за първи път в залата, имаше такива, които ме познаха и не можеха да повярват, че ме виждат - спомня си нашето момче. - А онези, които не ме знаеха, след едва-две тренировки разбраха за какво става дума."
Борето е приятно изненадан и от отношението на местните и липсата на всякаква дискриминация.
"За тях няма значение дали си черен, дали си ром. Видят ли в теб качества, демонстрират страхотно уважение - категоричен е Георгиев. - А другото, което ми харесва - никога не повтарят. Казват нещо само по веднъж и го правят. Дори и да мине година, ще си изпълнят ангажимента. Много са точни."
Заради езиковата бариера Борето трудно поддържа близки отношения със съотборниците си. Но пък често се чува по интернет с приятеля си Кубрат Пулев, който жъне успехи в Германия на профиринга.
"Тогава и на двамата ни предлагаха да отидем в клуб "Зауерланд", даваха ни по 50 000 евро, но аз отказах, защото в Англия работят по-добре с по-леките категории, каквато е моята - разкрива Борето. - И не съжалявам за решението си."
За разлика от колегите си, които тренират само по веднъж на ден, Георгиев продължава да се готви по българската система - двуразово. А след 5 месеца дебютира в първия си мач. Не престоява дълго на ринга. В първия рунд нокаутира Лангуае Уилсън (Гана). После играе още 6 срещи, а равносметката е 7 двубоя без загуба, като 3 са с нокаут. Тайната на успеха отново е свързана с България. Макар че има американец за треньор, Борис Георгиев или Боби Джордж, както е известен в Англия, за всеки мач се консултира с първия си наставник Йордан Стоянов-Старото от "Славия". И преди всяка среща му праща видеозапис, а после дълго дискутират слабостите на съперника и начина да го победи.
"На професионалния ринг дори ми е по-лесно - казва Борето. - Повечето боксьори притежават само сила, но за да си добър тук, трябва техника, която притежавам в много голяма степен, и ум. Не мислиш ли по време на мача - не можеш да спечелиш. А щом си бил добър при аматьорите, няма начин да не си добър и при професионалистите. Тук ми помага и тази хитрост, която имам от аматьорския ринг, да гониш всеки рунд, всяка точка..."
Успехите на българина не остават встрани и от медиите. Британците пращат екип в България, за да заснеме историята на нашето момче, тръгнало от ромския квартал "Факултета" и успяло в бокса. А филмът се завърта по най-гледаните канали на Острова.
С уменията на ринга Борето може и да няма проблем, но среща затруднения с изучаването на езика. В началото често прибягва до речник, и след тежки устни тренировки започва да говори свободно.
"Беше ми наистина трудно да запомням, нали съм бит по главата - шегува се Георгиев. - Но нито съотборниците, нито треньорите ме притесняваха. Постепенно се отпуснах и лека-полека започнах да говоря. Сега нямам никакви притеснения с езика и това изключително много ме радва. Покрай мен и жена ми Тина проговори английски."
Малко след като се установява в Англия и получава всички удобства - жилище, автомобил, че дори и бензина му плащат, Борето прибира и семейството си. Голямата му дъщеря - седемгодишната Гергана, вече ходи на училище, а малката Мерая (7 месеца) се ражда на Острова и е с двойно гражданство. Боксьорът обаче не иска децата му да останат там да живеят. "В Англия имаме всичко необходимо, но много ни е мъчно за България и при всяка възможност се прибираме - казва той. - Ние сме родени тук, във "Факултета" и нямам намерение да сменяме мястото си на живеене."
Самият боксьор казва, че се чувства успял.
"Имам медали от най-големите първенства, а за седем мача в Англия спечелих колкото в България за 20 години, как да не съм успял?", констатира Борето.
За разлика от доста успели спортисти, които забравят откъде са тръгнали, Георгиев добре помни. Сега иска да направи боксов клуб във "Факултета", който да носи неговото име и да помага на децата да пробият на ринга. "Ромите имат най-ценното нещо, а именно талант да се боксират - казва Георгиев. - Но са бедни, не работят, родителите не могат да ги пращат да учат, да тренират. Затова искам във "Факултета" да направя клуб, там децата да идват и да работят върху себе си. Да успеят в живота. На мен също са ми помогнали навремето. Идвах в клуб "Славия Саламандър" и когато бат' Дане (Йордан Стоянов - б. р.) видя в мен талант, каза: "Няма да плащаш такса."
Боби Джордж е най-успелият и най-известният ром във "Факултета". Потвърждават го и неговите приятели - музикантите Стефан и Димитър, които го придружават до боксовата зала на "Славия" по време на краткия му престой в България. И докато шампионът тренира, двамата също пробват някои от уредите.
"Той е единственият олимпийски медалист във "Факултета", казва Стефан, който свири на саксофон. - А когато се прибира, по 4-5 хиляди души го чакаме. С музика, хапване... Всичките му мачове сме гледали по интернет. Та той е най-известният сред нас."
И докато потренирва в "Славия Саламандър", Борето очаква предложение за следващия си мач в Англия или добрата вест да дойде от Международната федерация по бокс (АИБА). По новите правила на АИБА на следващата олимпиада в Рио де Жанейро през 2016-а на ринга ще се качат и професионалисти. А Борето е убеден, че има сили за още една олимпиада.
Снимка:mma-bulgaria