Има три начина да гледаш телевизионно предаване: А. С картина и звук Б. С картина, но без звук В. С дистанционното.
По време на световното първенство по футбол БНТ предоставя на своите зрители и трите възможности. Колкото и да мрънкат срещу коментаторите, повечето българи следят мачовете от ЮАР. И рейтингите го показват. Данните от пийпълметрията по презумпция отразяват интереса към картината, не към говора, но нашата цел не е да се заяждаме на дребно. БНТ и bTV и без друго си го правят сами.
В сряда между мачовете като между капки се прокрадна интересно изказване на генералния директор на БНТ Уляна Пръмова. Тя обяви, че един двубой от световното струва на БНТ, т.е. на българския данъкоплатец, 220 хиляди лева. Това означава, че за излъчването на 64-те срещи от ЮАР телевизията ще похарчи малко повече от 14 млн. лева, или около 25% от бюджета си за цялата 2010 г. (60 млн. лв.). Интересно как се формира тази цена? БНТ плати на ФИФА за правата на мондиала 2,1 млн. евро (4,2 млн. лв.), 30 хиляди лева за месец струва наемът на зала 2 в НДК, откъдето се излъчват студиата за световното. Има такси за т.нар. унилатерали (трасетата, по които идват звукът и картината), както и командировъчни разходи за екипа в ЮАР. Сигурно има и още нещо, но така или иначе 14 млн. лв. са страшно много пари. Освен ако не става дума за някаква грешка. Но едва ли. В интервю за в. "Сега" м.г. Пръмова казва, че един час картина от световните квалификации за ЮАР 2010 струва 220 хиляди лева. Следователно цената на час и половина, колкото продължава една футболна среща, е 330 хиляди лева! Същевременно генералният директор твърди, че най-скъпото предаване на БНТ за 2009 г. е проектът
"Голямото четене", чиято стойност е 1 млн. лв.
Ако информацията за "Голямото четене" е коректна, излиза, че покрай футбола се създава ситуация за "голямото плюскане". Какво още навежда мисълта в тази посока?
БНТ претендира да е обществена телевизия, като основната причина за това е, че прибира пари от държавата. Не е ясно обаче защо държавната телевизия се опитва да яхне световното, за да съдейства на частни кабелни оператори да печелят.
По време на най-големия футболен форум, който е и едно от най-големите телевизионни събития в света, зрителите са заливани отвсякъде с реклами на кабелния оператор blizoo, който е собственост на CableTel и "Евроком". Операторът предлага уникален за България продукт - световното по БНТ на HD (картина с висока разделителна способност). От нея могат да се възползват зрители, които имат и съответния телевизор. Най-евтиният пакет, чрез който феновете могат да се насладят на прекрасна картина и поглед върху повече от половината терен, струва малко над 20 лв. месечно. Задължителен е едногодишен договор. Как ли се чувства някой, който си е хвърлил паричките, седнал е с бирата и вместо мача гледа заставките, когато се разпадне сигналът?
Въпросът е защо БНТ като обществена телевизия с възможност да предава сигнал с високо качество не го излъчва в ефира от Копитото за всичките си потребители. Вместо това се поставя в услуга на частен оператор, който се опитва да използва интереса към световното, за да си осигури дългосрочни абонати. Значи продуктът е създаден с държавни пари, но го продава частна компания.
Простосмъртните данъкоплатци, които издържат огромната медия, ще трябва да се задоволят с ерзац. Две черни ленти ограничават картината отгоре и отдолу. Дори на модерен широкоекранен телевизор картината е калпава. Тук няма друга интрига освен лошата работа на техническия екип на телевизията. Тя може и да дава световното първенство по футбол, но въпреки огромните традиции явно не е наясно какво всъщност означава това.
Има нещо дълбоко нередно и в играта с въпроси за идиоти, в която се раздават телевизори. Разни Бианки и Ленчета са премятат и по други телевизии, виждали сме ги. Но там поне не вземат пари от бюджета под претекст, че защитават обществените ценности и обществения интерес. А конкретно играта на БНТ е много повече хазарт, отколкото викторина.
Българската национална телевизия има дългогодишни традиции в предаванията от типа "Ние питаме - вие отговаряте".
С "Минута е много" израснаха не едно и две поколения
Но тежко и горко на тези, които растат сега с въпроси от сорта: "Васил Левски какъв е? А - българин. Б - японец". Разбира се, за да има все пак някаква връзка с футбола, Васил Левски е заменен с Карлос Тевес, Сантяго Бернабеу и т.н. Според Закона за хазарта не се считат за хазартни викторините и игрите, при които участниците получават парична награда заради своите знания и умения. В играта на БНТ не ти трябват нито знания, нито умения. Достатъчно е да не си зелена еуглена. И да имаш излишни пари за есемеси.
Световното набира скорост. Предстоят много мачове и до края на юни е по-добре да наблегнем на приятната комбинация футбол & бира. След това обаче ще бъде интересно да чуем от първа ръка колко всъщност струва на българския данъкоплатец този мондиал. И тогава може би ще разберем в БНТ ли са луди, като ни говорят детски приказки, или ние, като се правим, че им вярваме.
Източник: Катерина Манолова, ''7 дни спорт''