You are here:   Home Други Анализи и коментари Постният трансферен прозорец

Постният трансферен прозорец

Четвъртък, 02 Септември 2010 14:17 Валентин Видолов

Вчера окончателно беше затворен трансферния прозорец във всички страни той продължи официално два месеца, но беше твърде постен. Каква ли е причината SportaBg.com ще ви разясни защо имаше твърде малко трансфери.

Още преди официално да е отворил трансферния пазар Барса хвърли голямата бомба като привлече звездата на Валенсия Давид Вия за 40 милиона евро, след това всичко утихна за няколко месеца заради Световното първенство и след него започнаха сделките. Но почти всички големи сделки станаха в последния момент. Никого не изненада и че Манчестър Сити пръсна най-много пари за трансфери цели 145 милиона, Реал Мадрид този път остана втори с похарчени само 81 милиона евро, Барселона пък попадна в класацията на трето място, след като похрачи 71 милиона за трима футболисти, но само от трансфера на Вия бяха половината пари, Масчерано струваше 22 милиона, а Адриано Корея 9. В Германия Волфсбург похарчи най-много, но само 38 милиона, шампионът и финалист в Шампионската лига Байерн Мюнхен не похарчи и едно евро. В последния момент Милан направи два уникални трансфери, с който обаче си остана на квота 28 милиона. Интер и Рома пък така и не стигнаха похарчени 10 милиона. Ювентус похарчи най-много като това беше и нормално, след трагичния сезон и подмладяването на отбора струваше 56 милиона на ръководителите на Юве.

Една от двете причини обаче трансферния прозорец да не бъде това, което беше е икономическата криза, която удари и най-големите клубове, но те съумяха до някъде да я преодолеят. Другата и може би основна причина, която от може би два трансферни прозореца на сам е главна е именно, че треньорите разполагат с голям капацитет от играчи, а някой пък се страхуват да не развалят ритъма на играта на отбора си ако привлекат някой нов състезател.

Затова се прибегна и до много свободни агенти, който ако разочароват може да бъдат спокойно освободени без да струват нищо на клубовете.

Или взимането под наем този вид трансфер обаче е нож с две остриета и не малко клубове се изпатиха от него. От една страна това е много добре, тъй като дадения футболист може за половин или един сезон да покаже, че има място в отбора или да разочарова и да бъде пратен обратно в отбора от който е взет под наем. Но тук идва и лошата страна на този вид трансфери ако състезателя впечатли ръководството и те искат да го закупят няма никакъв проблем, но ако клубът в момента не разполага с достатъчно средства за откупуването му тогава се стига до неприятна ситуация и за клуба и за футболиста.

Все пак трансферния прозорец не е надпревара на клубовете кой колко ще похарчи, но преди няколко години и това го имаше. Хубавото е че цените на самите футболисти паднаха, тъй като не нормално играч да струва повече от 70 милиона.