You are here:   Home Други Архивите са живи 1900-1919: Световна организация (част 1-ва)

1900-1919: Световна организация (част 1-ва)

Сряда, 21 Април 2010 23:23



До началото на ХХ-ти век футболът вече е пуснал здрави корени в  Южна Америка. Въпреки че британски заселници в Буенос Айрес пренасят играта в Аржентина много по-рано, те не успява да се наложи бързо, докато не пристига големият имигрантски поток от Италия и Испания.


Британското влияние в Южна Америка обаче остава  видимо и до днес в имената на отбори като "Ривър Плейт", "Нюелс Олд Бойс" и "Росарио Сентръл" в Аржентинам "Ливърпул" и "Уондърърс" в Уругвай, "Евъртън" и "Рейнджърс" в Чили.

Първият футболен клуб предимно с бразилски играчи е "Associaciao Athletica Macenzie College" oт Сао Пауло, а други организации като яхт-клуба "Фламенго" в Рио де Женейро създават футболни секции в началото на века. Много скоро "Фламенго" и вечният им противник "Флуминенсе" се превърщат в синоним на играта футбол.  В Африка и Азия не само англичаните, но и французите - и в по-малка степен германците и португалците, в своите колонии изиграват важна роля за разпространяването на играта.

Засилващото се в световен мащаб движение личи от създаването на световната футболна федерация FIFA (Federation Internationale de Footbal Association), основана на 21-ви май 1904г. в Париж. Всъщност тя е можело да бъде създадена две години по-рано, но това е забавено заради дългите колебания на британската Футболна асоциация. През пролетта на 1902г. първоначалното предложение за създаването на такава международна организация е изпратено в Лондон до сър Фредерик Уол, секретар на Футболната асоциация. Автори на писмото изпратено на 8 май, са секретарят на холандската федерация K.A.B. Хиршан и френският журналист Робер Гере, който работи за "Льо Матен" и е ковчежник на Съюза на френските спортно-атлетически дружества. (USFSA). Те са убедени, че придобиващата такава голяма популярност в Европа игра трябва да бъде организирана в световен мащаб, и това се случва десетина години след като друг французин - барон Пиер дьо Кубертен в Париж - става президен на възродениете антични Олимпийски игри. Колкото и да  странно, в този случай франзуците не насвояват да поемат инциативата. Герен и Хиршман вярват, че Футболната асоциация трябва да вземе ръководна роля - да свика учредително събрание, да изготви устав и да приветства всички футболни нации в своите редове.

Фредерик Уол обаче не споделя това мнение. На 4-ти юни отговаря, че въпросът ще бъде разгледан, "макар че моя Съвет няма да има заседание преди август". Любопитно е какво би се случило, ако ръководител на Асоциацията по това реме е все още Черлз Алкок, който се слави със здравия си разум и далновидността си, наритач го "баща на модерния спорт"? Той сигурно би се възползвал от създалата се възможност, ала вече се е оттеглил по здравословни причини, и умира четири години по-късно. Уол не обръща внимание на специалната покана от Герен и Хиршман и заявява, че Футболната асоциация е взела решение да покани чуждестранни асоциации на "конференция, която да се проведе в Англия", което така и не се случва.

През ноември 1903г. "послушниците" опитват друга тактика - от името на USFSA Герен изпраща писмо до Асоциацията с предложение за създаване на федерация на европейските футболни асоциации. На това писмо Уол отговаря значително по-бързо, но не и по-ентусиазирано. Тогава французите решават да не чакат повече. На 1 май 1904г., когато Франция и Белгия играят първи международен мач, Герен и Луи Мулингхаус вземат решение да действат. След по-малко от три седмици, на 21 май 1904г., делегати представляващи Белгия (Луи Мулингхаус и Макс Кан), Дания (Лудвиг Силоу), Франция (Герен и неговият асистент Адре), Холандия, Испания, Швейцария и Швеция провеждат съвещание в кантората на USFSA на улица "Сент-Оноре" в Париж и създават FIFA. Събранието гласува правото си да организира световен шампионат.