Днес в Сочи започват 22-ти Зимни Олимпийски игри, България ще бъде представена от 18 спортисти. Нашата страна макар и да не е сред силите в зимните спортове е в топ 30 по медали от зимните игри. С общо 6 медала 1 златен, 2 бронзови и 3 сребърни България заема 28-то място в класирането.
Днес обаче ще Ви представим един по-различен поглед върху участието на България в зимните олимпиади.
В световен мащаб в игрите има доста любопитни участници, като със сигурност най-интерес в зимните олимпиади е принцът на Монако Алберт, който от игрите в Калгари от 1988 до тези в Солт Лейк Сити през 2002 участва на двойка и четворка бобслей.
Но да се съсредоточим върху българското участие на игрите. Всеки българин, който се интересува от спорт знае имената на Сашо Диков и Александър Шаламанов, но дали знаете, че двата са участвали на зимни олимпийски игри. Да точно така няма никаква грешка футболистът Александър Шаламанов и спортният журналист Сашо Диков са участвали на ЗОИ.
Легендарният играч на Славия и националния отбор Александър Шаламанов може би е единственият професионален футболист взел участие на зимни олимпийски игри. Шами се занимава паралелно със ските и футбола.
През 1960 на Зимната Олимпиада в Скуо Вали, САЩ Шаламанов представя България в Спускането, Гигантския слалом и Слалома, още ненавършил 19 години.
В спускането Шами завършва на 47-то място с време 2 минути 29 секунди, а в гигантския слалом е 37-ми с време 2 минути 7 секунди. Шаламанов не завършва в слалома.
След края на Олимпиада Шаламанова започва с професионалния футбола първо в ЦСКА още през същата 1960, а през 1962 до 1974 играе за Славия, където остава завинаги в историята на клуба 262 мача и 10 гола. Шами става шампион с ЦСКА, вицешампион е със Славия, пет пъти бронзов медалист отново с “белите” и 3 пъти вдигната купата със Славия.
След тежка травма спира със ските през 1965г.
Избиран два пъти за футболист номер 1 на България 1963 и 1966. В националния отбор записва 42 мача и се разписва веднъж. Участва на две световни първенства 1966 в Англия (2 мача) и 1970 в Мексико (3 мача), като на Мондиала в Англия е в идеалния отбор на първенството на поста десен бек. Заслужил майстор на спорта през 1965г.
В евротурнирите записва 26 мача и бележи един гол, полуфиналист през 1967г. в турнира КНК със Славия.
Един от най-известните български журналисти Сашо Диков се занимава първо със ски преди да се захване с журналистиката.
Сашо Диков се класира за олимпийските игри в Инсбурк, Австрия през 1976. Диков участва в слалома, но отпада във втория манш и не успява да завърши. В гигантския слалом пък дебютира на Олимпиада великият Петър Попангелов, който тогава е едва на 17 години и завършва на 26-то място и дава сериозна заявка за влизане в световния елит.
След края на кариерата си Диков се заема с журналистика. Първо работи в БНТ основно в Ефир 2 с предаването “Маратон”, а освен това е и директор на спортната редакция на Ефир 2.
След БНТ Диков стана програмен директор на Канал 3 и с култовото предаване “Едно към едно”. След това Диков реши да даде път на младите и заряза спорта като основно се занимаваше с политически теми в предаването “Пет за четири” и рубриката “Стажантът броди из парламента”.
През тази година напусна Канал 3 след дълги години в телевизията, след смяна на собствеността на канала и започна да води предаването DIKOFF по Нова телевизия, което се излъчва всяка събота от 16:00 до 19:00ч.
Снимки: Интернет