You are here:   Home Волейбол България Нови измами във волейбола

Нови измами във волейбола

Петък, 07 Декември 2012 11:05

 

Един от най-елитни отбори в мъжкото ни първество – „Нефтохимик 2010”, е обект на прокурорска проверка по сериозни обвинения, научи „България Днес”.

 

 

В момента прокуратурата нищи дали ръководството на клуба е фалшифицирало подписа на бившия си треньор Пламен Христов, за да излъже, че му е изплатило дължими възнаграждения. През пролетта Пламен Христов, който бе наставник на „Нефтохимик 2010” през сезон 2011/2012, завежда в Районния съд в Бургас дело за неизплатени заплати и отпуски. Справка във фирмените регистри сочи, че председател на сдружението е Иванчо Чекелев, който е упълномощил като управител Огнян Томов. Именно Томов представя като доказателство в съда касов ордер на стойност 2000 лв. за изплатени - според твърдението на клуба, суми. Върху ордера стои и „подпис” на Пламен Христов, но треньорът категорично отрича да е подписвал такъв документ и да е вземал парите.

Подписът, а и самият ордер, се виждат доста съмнителни на магистратите. Само месец по-рано, по изискване на съда, е направена счетоводна експертиза на клуба. Според свидетелските показания на вещото лице, направило експертизата, такъв ордер изобщо не е фигурирал сред счетоводните книжа на „Нефтохимик” 2010. Като капак на всичко на датата от ордера - 3 септември 2012 г, Пламен Христов, който според Огнян Томов и сие би трябвало на този  ден да е положил подписа си върху документа и да е прибрал 2000 лв., всъщност е бил в чужбина, което е безспорно доказано!

Така на проведеното на 21-ви ноември т.г. заседание съдът категорично отказва да приеме ордера на „Нефтохимик 2010” като чиста монета и назначава графологична експертиза. Следващото заседание е на 19 декември. „Засега все още изчаквам магистратите да си свършат работата. Ако се наложи обаче, има много неща, които мога да разкажа и да докажа”, коментира лаконично Пламен Христов. „Предвид горепосочените факти шансът този „документ” да мине е нищожен”,  коментираха пък магистрати. Пред „България Днес” те припомниха, че друг бивш наставник на бургаския тим – Северин Димитров, също го е осъдил, като съдът отново не е признал за достоверен представения от клуба касов ордер за изплатени възнаграждения. Така на 10 ноември 2011 г. Бургаският районен съд осъжда „Нефтохимик 2010” да изплати на Димитров 63 хил. лв.

„България Днес” научи, че в началото на 2013 г. ще започне сериозна проверка във волейболните клубове относно изплащането на заплати на треньори и волейболисти. От събраните предварително сигнали и свидетелски показания, разследващите буквално останали като в шок, споделиха запознати. „Оказва се, че в много клубове заплатите не се превеждат по банков път, а се дават на ръка чрез касов ордер, за да може да се „заметат” следите, ако клубът реши да не изплати възнагражденията.  Има фрапиращи случаи, в които състезатели и треньори са били принуждавани да се подписват на празни касови ордери, а след това клубът добавя каквото си иска!”, разкриха те и допълниха: „В момента работим по много тежък сигнал на служители във волейболен клуб, но докато тече проверката, няма да споменаваме имена. Хората твърдят, че представители на ръководството са ги заплашвали и изнудвали да им предоставят трудовите си книжки. Така ръководството оформя нещата, че не дължи нищо на служителите си. В много случаи, ако служителите не предоставят трудовите си книжки или не подпишат празен касов ордер – не получават заплати.”   Източници на „България Днес” споделиха, че не е изключено споменатите проверки да се правят чрез използването на специални разузнавателни средства (СРС). „Резултатите от проверката ще са много важни за бъдещето разпределяне на средствата от държавната субсидия, които вече трябва да отиват при клубове, които не само печелят мачове, но и и спазват правилата. Финансовото министрество  не е склонно на реверанси към клубове, които създават предпоставки за отклоняване на държавни пари или нарушават трудово-правните закони”, обясниха и близки до вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.

Впрочем, извършената през юни 2012 г. проверка на Министерство на труда и социалната политика  в „Нефтохимик 2010” е установила 17 нарушения, става видно от изготвения протокол, с който „България Днес” разполага. Сред тях са неизплатени заплати за април и май, както и будещият недоумение факт, че дневникът за издадените трудови книжки не е прошнурован, прономерован и няма заверка, подпис и печат на работодателя! За прекратяване на трудово-правните отношения с редица служители и състезатели, включително и волейболните национали Данаил Милушев и Николай Найденов, липсва подпис на самите служители и волейболисти  върху заповедта в деня, в който съответната заповед би трябвало да им е била „връчена”. Това категорично нарушава разпоредбите на Кодекса на труда при прекратяване без предизвестие, защото създава впечатлението, че хората са били отстранени, без дори да са уведомени!  На „Нефтохимик 2010” е съставено предписание за отстраняване на нарушенията, като  посоченият краен срок за това е бил 31 юли т.г. „Сред предписанието беше и това клубът да ни изплати обезщетение за неизползван годишен отпуск. До ден днешен аз такова обзщетение не съм получил”, коментира съдещият „Нефтохимик 2010” бивш негов наставник Пламен Христов.

От друга страна случващото се между „Нефтохимик” и Христов е само пореден епизод от грозната сага „Фалшификаторите” в българския волейбол. Вече три години младежкият национал Венци Трифонов, например, води съдебни спорове с бившия си клуб „Виктория Волей”, като твърди, че на част от картотеките фигурира подпис, който въобще не е неговият. На базата на тези картотеки обаче клубът претендира, че Трифонов е негов състезател, а БФВ категорично взема страната на отбора. Заради споровете Венци Трифонов повече от година не се занимава с волейбол. „Месеци наред се опитвахме чрез съда да накараме „Виктория Волей” да представи тези картотеки, за които сме категорични, че няма подпис на Венци или ако има някакъв, то това не е неговият и лесно може да се докаже чрез графологична експертиза. До ден днешен това не е сторено”, заяви бащата на Венци – Лъчезар Трифонов.

И „Нефтохимик 2010”, и „Виктория Волей” са сред клубовете най-големи поддръжници на инж. Данчо Лазаров и настоящето ръководство на волейболната ни федерация. Именно заради това би трябвало точно те да спазват най-много правилата. Самата федерация обаче показа, че този тип правила не са й особено близки. Преди около два месеца се развихри грандиозен скандал около делото между „Славия” и Матей Казийски. От изнесен публично протокол от заседание на Управителния съвет на БФВ стана ясно, че поне 3/4 от членовете на съвета са подписали празен лист, който в последствие се оказал решение за връщане правата върху Матей в белия клуб. Сам по себе си подобен акт е безумен, тъй като по казуса отдавна има съдебно решение и то е изцяло в полза на Казийски. Достатъчно срамен в цялата история обаче се оказа и фактът, че протоколът носи дата на която шефовете на родния волейбол са били на визита в Италия!

Симка: Цветан Инджов/SportaBG.com